ICROFS International Centre for Research in Organic Food systems
icrofs
 
ICROFS Dansk
ICROFS English
 
ICROFS Events

6. europæiske økologikongres, 17-18 april, København.
Læs mere

 

IFSA Symposium, 1-4. juli 2012 i Aarhus. Læs mere

ICROFS

ICROFS Publications

www.okologgen.dkFølg forskerne på video

Økologgen viser film og fotos fra løbende økologiske forsøg. Følgde enkelte forsknings-projekter på okologgen.dk.


ICROFS

ICROFS International Centre for Research in Organic Food Systems

 


Evaluering af offentlig formidlingsdag om resultater fra FØJO III

 

Der var godt hundrede deltagere på formidlingsdagen, som fandt sted på Scandic Bygholm Park Hotel i Horsens. Af de godt hundrede deltagere besvarede 40 personer et evalueringsskema. Tak for det! Alle pånær én person ville gerne deltage i et lignende arrangement en anden gang.

 

Hent den samlede evaluering (pdf)...

 

Om deltagerne

Som det kan ses af nedenstående lagkagediagram, var godt halvdelen forskere, mens den anden halvdel repræsenterede forskellige lag af den økologiske sektor.

 

ICROFS havde naturligvis gerne set flere deltagere fra sektoren, som ikke er fra forskningsverdenen, herunder ikke mindst forbrugere med interesse for anvendelsen af økologiforskningen (én forbruger deltog dog - tak for det!).

 

 

Hvordan var formidlingsdagen?

Der var overvejende tilfredshed med formidlingsdagen. Som det kan ses nedenfor, svarede langt de fleste (gennemsnitligt 87 pct.) af deltagerne enten "meget tilfredsstillende" eller "tilfredsstillende" til de 11 spørgsmål i evalueringsskemaet, mens i gennemsnit 13 pct. svarede "nogenlunde" eller "dårligt."

 

 

Faglighed og vægtning af temaerne

Særligt to spørgsmål i skemaet giver anledning til udvikling, hvis der i fremtiden skal arrangeres et lignende arrangement, nemlig fagligheden på dagen samt vægtningen af temaerne. 82 pct. af deltagerne syntes, at fagligheden var "meget tilfredsstillende" eller "tilfredsstillende," mens 18 pct. kun fandt den "nogenlunde." Disse 18 pct. repræsenteres hovedsagelig ved deltagende forskere.

 

29 pct. af alle deltagere fandt vægtningen af temaerne "nogenlunde" eller "dårlig." Igen er det hovedsagelig forskere, der står for disse svar. Omvendt vurderede 71 pct. af alle deltagerne, at vægtningen af temaerne for "meget tilfredsstillende" eller "tilfredsstillende."

 

Der var overvejende tilfredshed med Scandic Bygholm Park Hotel. 36 deltagere (92 pct.) vurderede den økologiske frokost som "meget tilfredsstillende" eller "tilfredsstillende, mens kun tre deltagere svarede, at de fandt den økologiske frokost "nogenlunde" eller "dårlig."

 

Udbytte af dagen

Forskere/udviklere skrev blandt andet, at formidlingsdagen gav ny viden om andre projekter og at det var spændende. Samtidig mente samme gruppe dog, at der var for mange gentagelser, og at diskussionerne kunne have tendens til at blive lidt overfladiske. Konsulenter og rådgivere skrev blandt andet, at det var de udnyttelsesorienterede oplæg fra forskerne, der klart var bedst. Deltagere fra styrelser/organisationer skrev samstemmende, at dagen gav et indtryk af forskningens faglighed og dens vægtning på økologiområdet. Nogle fra samme gruppe skrev, at debatterne var spændende, og at forskerne var relativt åbne. Dog mente nogle, at der skal arbejdes med formen og tidsplanen. Hellere gode seancer end mangel på tid. En deltager fra pressen skrev, at det var et fint og spændende program, men at det var kompakt og vidt favnende.

 

Hvad var godt?

Som det fremgår nedenfor af nogle skrevne svar, var der generelt enighed om, at de fleste af dagens aktiviteter var positive. Videnscaféerne og tværfaglieheden blev fremhævet som gode, både af nogle forskere og af andre deltagere.

 


Hvad kunne have været bedre?

ICROFS er særligt interesseret i at høre, hvad der kunne forbedres. Nedenfor bringer vi de tekst-svar, som deltagerne skrev i evalueringsskemaerne. ICROFS vil også bruge disse svar hvis der skal arrangeres et lignende arrangement i fremtiden.

 

Forskning/udvikling Konsulent/rådgivning Styrelse/organisation
For lidt tid Måske lidt mere konkret resultatformidling For få bud på vidensspredning
Kunne have haft lagt nogle spørgsmål sammen og fået længere tid til diskussion For lidt om fjerkræ For få bud på forankring i praksisbrug
Der var overlap ml. formidling og videnscafé Mere info om dagen til deltagerne Manglende intro til dagens indhold og form - helst på mail inden mødet
Tendens til formidling indadtil - mange kendte hinanden på forhånd Videnscaféerne ku ha været forklaret på forhånd Det vil styrke dagen, hvis dem, der skal styre det véd, hvad de skal. Der var tvivl om form og indhold
Gentagelser - men svære at undgå ml. formidling og videnscafé Mere fokus på fremtidens forskning/udvikling Bedre forberedelse af output fra cafémøderne
Flere målrettede debatter Græs og fisk sammen… Mere konkret fokus på udnyttelsen af resultaterne frem for bare at lægge dem frem
Formen. Videnscafé var simpelthen rimelig kedelig [vil ikkke deltage igen]   Jeg manglede et program
Lidt for mange gentagelser i de enkelte videnscaféer   Det hang ikke altid sammen
Bør arrangeres med færre grupper var bedre med flere faglige indlæg   Der manglede landmænd - hvad vil I gøre?
Synd at der ikke var flere forbrugere repræsenteret   Server ikke Coca Cola til en økologisk frokost!
Vigtigt at høre endnu flere indlæg mhp. synergier    
For meget overlap --> mindre gengang af emner    
Mange gentagelser i de forskellige videnscaféer    
Gerne bedre overblik over projekterne før vi går i videnscafé    
Svært at nå at gå i dybden med emnerne    




ICROFS Research

Find forskning med ICROFS' søgemaskine ...

ICROFS

ICROFS Research

Få RSS news feeds

Abonner på nyheds-opdateringer fra ICROFS. Det er let!

Klik blot på RSS-logoet ovenfor. Klik dernæst på "Get RSS nyt fra ICROFS" og indtast så din e-mail adresse.

ICROFS

ICROFS Research

Forskningsprogrammet FØJO III består af 15 individuelle projekter. Læs mere...

Vidensyntesen om Udvikling, Vækst og Integritet i den Økologiske Sektor.

Læs mere...

ICROFS

ICROFS Research

EU støtter økologisk forskning i Europa. Læs mere...

 

Hovedidéen bag CORE ORganic II er at koordinere forsknings-programmer mellemde 22 partnerlande. Læs mere...

 

Læs om de aktuelle, tværnationale CORE Organic forskningsprojekter.

Læs mere...

 

TP Organics

"TP Organics" er en europæisk platform for forskning i økologiske fødevaresystemer. Læs mere...

 

EU forskningsprojektet Transparent_Food om kvalitet og integritet i fødevaresektoren løber fra 2010-2011. Læs mere...

 

Formålet med EU-projektet, VOA3R, er deling af forskning i jordbrug, fødevarer og miljø. Læs mere...

 

www.certcost.org

EU forskningsprojektet

CERTCOST om certificerings-systemer løber fra 2008-2011.
Læs mere...

ICROFS

 









 

 
ICROFS


Rapporter venligst tekniske problemer til sitets webmaster

ICROFS Dansk ICROFS English